• کدهای مراکز آموزش نظامی  (21548 پاسخ)
  • تنها فرزند ذکور جد و جده  (751 پاسخ)
  • معافیت 2 برادری  (12411 پاسخ)
  • معافیت 2 برادری_جدید  (1364 پاسخ)
  • مشاعره  (403 پاسخ)
  • نامه های ارسالی  (1478 پاسخ)
  • مشمولان غایب  (3954 پاسخ)
  • بخشودگي اضافه خدمت  (780 پاسخ)
  • معافیت پزشکی  (15579 پاسخ)
  • ماده ۴۴ مکرر  (1612 پاسخ)
  • اعزام به خدمت  (29876 پاسخ)
  • معافیت تحصیلی  (4141 پاسخ)
  • معافیت موارد خاص  (2141 پاسخ)
  • مجوز خروج از کشور  (1915 پاسخ)
  • معافیت کفالت  (9286 پاسخ)
  • معافیت های جدید  (1999 پاسخ)
  • ‌معافیت ‌های سال 88  (161 پاسخ)
  • مقالات  (38 پاسخ)
  • خاطرات سربازی  (2214 پاسخ)
  • ۰۷/۰۱  ۱۴:۱۶     etsjnsjr aehnserj
  • ۰۷/۰۱  ۱۴:۱۶     etsjnsjr aehnserj
  • ۰۷/۰۱  ۱۴:۱۵     ougb; iug
  • ۰۷/۰۱  ۱۴:۱۵     ougb; iug
  • ۰۶/۲۷  ۱۳:۱۶     hmohseni818@gmail.com
  • ۰۶/۲۷  ۱۳:۱۶     hmohseni818@gmail.com
  • ۰۶/۲۱  ۱۲:۱۷     علی نیازی
  • ۰۶/۱۷  ۰۰:۲۵     dfgd dfgdfgdf
  • ۰۶/۱۷  ۰۰:۲۵     dfgd dfgdfgdf

  • telegram_channel

    مشمولان خارج از کشور

    ۱ – آیا مشمولان خارج از کشور که کارت معافیت خود را مفقود نموده اند میتوانند مجدداً کارت المثنی دریافت نمایند، سیر مراحل چگونه است؟
    بلی، بایستی مراتب را به سفارت و یا نمایندگی جمهوری اسلامی در محل اقامت اطلاع دهد و پس از گذشت ۶ ماه خود و یا وکیل وی با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی درخواست صدور المثنی کارت معافیت نماید.

    ۲ – سیر مراحل دریافت معافیت رهبری برای مشمولان خارج از کشور چگونه است؟
    اینگونه مشمولان شخصاً و یا توسط بستگان درجه یک ( پدر، مادر، برادر، خواهر، فرزند و همسر) و یا وکیل رسمی به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه و پس از اخذ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی و تنظیم برگه های مخصوص این معافیت آن را تکمیل و پس از تائید کنسولگری و یا دفتر اسناد رسمی به همراه سایر مدارک تعریف شده در دفترچه راهنما به سازمان وظیفه عمومی پس از صدور کارت معافیت به آدرس مشخص شده ارسال خواهد شد.

    ۳ – شرایط جامع استفاده از معافیت از خدمت دوره ضرورت با پرداخت وجه برای مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور چیست؟
    برای مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور پنج شرط توأمان مطرح است.
    الف: خروج قبل از ۲۹/۱۲/۸۲ باشد.
    ب: حداقل ۲ سال اقامت و سکونت در خارج داشته باشد.
    ج: در هر مرحله مدت اقامت کمتر از ۹ ماه نباشد.
    د: مبنای محاسبه بعد از سن سیزده سالگی میباشد.
    ه: فرد در سن مشمولیت در خارج از کشور بوده باشد.
    این سن حداکثر ۴ سال قبل از سن مشمولیت قابل محاسبه است به شرط آنکه ورود به کشور بعد از ۴/۱۱/۸۲ باشد.

    ۴ – آیا مشمولانی که در سن مشمولیت از کشور خارج شده اند برای خرید خدمت میتوانند اقدام نمایند؟
    خیر، زیرا کسانی در شمول مصوبه قرار میگیرند که در سن مشمولیت یعنی در سالی که به موجب ماده ۲ قانون خدمت وظیفه عمومی به سن ۱۹ سالگی میرسند در خارج از کشور اقامت داشته باشند.

    ۵ – آیا فرزندان مأمورین دولت ج.ا.ا.در خارج از کشور و دانشجویان بورسیه میتوانند از معافیت خرید خدمت مشمولان ایرانی خارج از کشور استفاده نمایند؟
    – در حال حاضر فرزندان مامورین دولت در خارج کشور مجاز به استفاده از این نوع معافیت می باشند.
    – دانشجویان بورسیه ضمن رعایت سایر شرایط پس از کسب رضایت و تسویه حساب از سازمان ذیربط می توانند از معافیت خرید خدمت مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور بهره مند شوند.

    ۶ – فردی دارای پدر ایرانی و مادر خارجی است آیا بایستی خدمت سربازی را انجام دهد؟
    بلی، کلیه افراد ذکور ایرانی (پدرشان ایرانی باشد)، بایستی خدمت سربازی را انجام دهد.

    ۷ – مشمول دارای دو تابعیت ایرانی و خارجی است آیا پس از گذراندن خدمت سربازی خود در خارج، در ایران نیز بایستی خدمت کند؟
    بلی- طبق قانون، خدمت سربازی در ایران را نیز بایستی سپری نماید. البته کسانی که به تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران در آیند و خدمت سربازی را قبلاً در کشور خود انجام داده باشند نیازی به طی دوره خدمت وظیفه عمومی ندارند.

    ۸ – مهلت اجرای مصوبه معافیت خرید خدمت مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور تا چه سالی اعتبار دارد؟
    اعتبار این مصوبه تا پایان سال ۱۳۹۰ تمدید گردید.

    ۹ – آیا دانشجویانی که از کشور خارج شده اند می توانند به داخل و خارج کشور تردد نمایند؟
    دانشجویانی که تا پایان شهریور ۸۵ از کشور خارج شده و در یکی از دانشگاه های معتبر و مورد تائید وزارت علوم و یا بهداشت و درمان مشغول تحصیل هستند می توانند تا پایان تحصیلات و در سقف زمانی تعیین شده سالی دو مرتبه جمعاً سه ماه به کشور تردد نمایند.

    ۱۰- شرائط تردد (رفت و آمد) برای مشمولانیکه قبل از پایان سال ۸۲ از کشور خارج شده و دانشجو نیستند و تمایل به خرید خدمت دوره ضرورت خود را ندارند چگونه است؟
    این افراد چنانچه تا پایان سال ۱۳۸۲ از کشور خارج شده اند می توانند با مراجعه به سفارت و یا نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در آن کشور درخواست تردد به کشور را نمایند که به آنها یکمرتبه در سال و بمدت ۳ ماه با درج مهر در گذرنامه مجوز تردد داده خواهد شد.


    تعداد بازدید : 88,106 | ۹۷ نظر
    1. مهمان - puorya
      #1 | ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷

      سلام خسته نباشید
      من در ۱۹ سالگی از کشور خارج شده ام و در ان زمان در دانشگاه ازاد مشغول تحصیل بودم . الان ۲۱ سال سن دارم . میخواستم بدونم میتونم خدمت سربازی رو بخرم ؟

      puorya IP Address is : hidden
    صفحه نظرات
    کاربران محترم :

    لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید.

    1- در نظم سایت کوشا بوده و از قرار دادن مطالبی که مرتبط با خبر فوق نمی باشد خودداری فرمایید.

    2- برای ساماندهی نظرات و مطالب ارسالی از بخش پرسش و پاسخ نیز می توانید استفاده نمایید.

    نظر شما چیست ؟

    XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>